Name Index for “Bookmarking Book Art”

ABCs

Abecedarian Gallery

Acosta, Luis

Agel, Charles

Akkerman, Davy

Alexander, Jody

Allen, Jules

Allen, Thomas

Allix, Susan

Ambe, Noriko

Anno, Kim

Arcangel, Cory

Arion Press

Auerbach, Tauba

Avery, Regan

Barata, Lucia

Barer, Cara

Barreto, Paulo Taborda

Bartley, Mary Ellen

Barton, Carol

Beausire, Mary-Lise

Bee, Susan

Bendtsen, Tom

Bennequin, Jérémie

Beube, Doug

Bierut, Michael

Biffi-Frey, Kathrin

Bijlenga, Marian

Bloos, Colette

Bodman, Sarah

Boom, Irma

Borsuk, Amaranth

Botnick, Kenneth

de Bournazel, Diane

Boyd, Louisa

Braga, Célio

Brannan, Mandy

Braunstein, Terry

Brautaset, Inger-Johanne

Bryant, Sarah

Buckley, Kat

Buess, Valérie

Bunzl, Maggie

Burtner, Carol

Byrum, Lilli

Capone, Vito

Carrión, Ulises

Center for Book Arts (New York)

Center for Book and Paper Arts (Columbia College)

Chatfield, Julia

Chen, Julie

Chen, Long-Bin

Chong, Laurie Whitehill

Christensen, Gitte

Chun, Kwang-young

Closky, Claude

Cohen, Nancy

Cohen, Sarah

Collis,Stephen 

Correia, Jean Claude

Coyne, Jerry

Craig, Melissa Jay

Cumer, Eleonora

Cutts,Susan

Daiber, Steven

Dannenbaum, Claire

De Beir, Dominique

Decoster, Jean

Dees, Mels

Dettmer, Brian

Dibbets, Jan

Dodd, Julie

Douglas, Helen

Dyck, Beate

Eason, Andrew

Ebert, Ursula Hannah

Eddy, Heather

eL Seed

Ellert, Petra

Emmanuel, Paul

Ernst, Max

Essig, Dan

Fairbairn-Edwards, Jan

Farrow, Carol

Fit, Hanneke

Foer, Jonathan Safran

Folkerts, Thilo

Fontaine, Viviane

Forte, Paul

Freeman, Brad

Friedman, Betty

Frossard, Claude

Frost, Gary

Fry, Ben

Fu, Colette

Gardner, Casey

Geesin, Dan and Barend van Hoek

Geluk, Maryan

Gentenaar. Peter

Gentenaar-Torley, Pat

Gerard, John

Gerhardt, Ida

Gessert, George

Gilbert & George

Gjerde, Eric

Glajcar, Angela

Graf, Jaz

Gunn, Mandy

Guo, Leilei

Hanka, Ladislav

Haasnoot, Bas

Hall, Joan

Hangai, Manabu

Hansen, Vibeke Bak

Hattori, Toshihiro

Hayes, Andrew

Hazard, Scott

Hay, Graham

Hazell, Rachel

Heldén, Johannes

Henderickx, Sjef

Hera Gallery

Hesper, Carina

Higgins, Dick

Hitchcock, Meg

Hodson, Patricia

Hoffmeister, Beate

Horstman, Martine

Houle, Kelly

Hoyem, Andrew

Hunter, Heather

Hunzinger, Claudie

Hutchins, Ed

Ibe, Kyoko

Ikezaki, Toshio

Ingalls, Eve

Irland, Basia

Ishida, Tomoko

Ishii, Kakuko

Isojärvi, Eija

Isomaa, Eeva-Liisa

Jackson, Paul

Jacobs, Diane

Jaffe, Jeanne

Jóhanns, Ragnhildur

Johnson, Paul

Johnstone, Julie

Jones, Nicholas

Jones, Samuel Levi

Karawahn, Kain

Kaulanen, Kirsi

Keller, Yuko Takeda

Kelm, Daniel E.

Kentridge, William

Kernan, Sean

Kidd, Chip

Kiefer, Anselm

Kiernan, Frances

Kim (Hogan), Yu Mi

King, Susan E.

Kirkpatrick, Kyle

Klass, Margot

Klinkhamer, Han

Klompmaker, Janke

Kluenter, Rolf A.

Knorr, Daniel

Ko, Jae

Kobayashi, Naomi

Koch, Peter

Kohn, Misch

Korzer-Robinson, Alexander

Krén, Matej

Krohn, Hilke

Kruithof, Anouk

Ku, Michelle

Kuchenbeiser, Bernd

Kuperus, Ayuk

Kwon, Jukhee

Kwon, Sowon

Kyle, Hedi

Kyselica, Katrina

Lagos, Miler

Lallier, Monique

Langer, Michael Felix

Langworthy, Sara

Laramée, Guy

Lathrop, Danielle

Latourelle, Rodney

Lee, Chunghie

Lee, Jacqueline Rush

Lee, Jin Woo

Lefebvre, Antoine

Leppanen, Harri

Liao, Tien-Min

Liao, Zanghong

Lidagovsky, Alexander

Liesfield, Jan

Lindhardt, Vibeke

Linssen, Nel

Litan, Shula

Litsios, Steve

Lloyd, Emma

Londoño, Miriam

Lorenz, Barbara

Lutz, Winifred

Luzinterruptus

MacCallum, Marlene

Maffei, Giulio

Malone, Helen

Mandiberg, Michael

Mannino, Roberto

Manutius, Aldus

Martens, Karel

Martín, Alicia

Martin, Emily

Matthijsen, Bob

McClain, Anne

McInerny, Greg

Meador, Clifton

Mens, Richard

Miller, Cathryn

Mills, Noela

Minujin, Marta

Mlászho, Odires

Monahan, Math

Monk, Jonathan

Moonbot Studios

Morat, Wilhelm

Morell, Abelardo (personal site)

Moro, Ruth

Moroni, Lucille

Morris, Simon

Moser, Barry

Muhlert, Karin

Myers, Rick

Myriapod Productions

Mystery Book Artist of Edinburgh

Nash, Catherine

Natrop, Chris

Nerhol (the collaboration persona of Ryuta Iida and Yoshihisa Tanaka)

New England Guild of Book Workers

Nieuwenhuizen, Berdien

Odon (Guy Houdin)

Oh, Myung Hee

O’Kelly, Angela

Oppenheim, Dennis

Oskar

Oudyn, Jack

Pappenheim, Carl

Park, Simon F.

Pastine, Francesca

Pauly, Bettina

Pavlos (Dionysopoulos)

Pears, Iain

Pérez Grobet, Ximena

Pfeiffer, Werner

Philippson, Simon

Pien, Ed

Portner, Maya

Posavec, Stefanie

Price, Leah

Price, Robin

Prieto, Francisca

Queral, Alex

Rafal, Pauline

Rahmani, Aviva

Rasmussen, Jytte

Reed, Justin James

Reeves, Dianne L.

Rentola, Kai

Reymond, Jan

Richardson, Maureen

Rijnaard, Margit

Rixon, Ros

Roberge, Laurent

Robert, Francois

Robinson, Priscilla

Robson, Joanna

Rollins,Tim + K.S.O.

Romanée, Vienna

Rosace, Jan Reymond

Rosenau, Jim

Rosenberg, Maddy

Roth, Dieter

Rotterdam, Pien

Rowe, Justin

Rozenbeek, Vivian

Ruff, Donna

Ruscha, Ed

Russell, Georgia

Ruston, Chris

Rusty Squid

Saffer, Stefan

Santin, Mary Ann

Santing, Jacqueline

Sales, Lyndi

Sauermann, Annette

Schepens, Loes

Schilling, Wilber

Scott, Jordan

Seidel, Ines

Senn, Holly

Serino, Naoko

Sharoff, Shirley

Shatzman, Merrill

Shaw, Diane

Siegert, Pien

Siliakus, Ingrid

Silverman, Howard

Simon, Hans Jürgen

Skinner, Jonathan 

Smit, Marian

Soeters, Bunny

Spector, Buzz

Stackpole, Julie B.

Staverman, Ferry

Stegink, Mathijs

Stemper, Diane

Stilkey, Mike

Stillman, Kylie

Stochholm, Hanne

Stoian, Ioana

Straus Gallery, Mark

(Review of “The White Heat” exhibition: Damien Hirst, Enrico Castellani, Tim Rollins and K.O.S., Nicole Eisenman, Robert Barry, Doug Argue, Todd Murphy, Mario Garcia Torres, Antonio Santin, Fernanda Gomes, Jong Oh, Jeanne Silverthorne, Liliane Tomasko, Otis Jones, Liang Shaoji, Chris Jones, Han Jinsu, Mark Hagen, Andrew Kuo, Katherine Mangiardi, John L Moore, Taizo Kuroda, Nicolás Guagnini, Todd Norsten, Robert C. Morgan, Joan Levinson. Additions from Books On Books: Noriko Ambe, Irwin Susskind, Jonathan Callan, Julie K. Dodd, Olafur Eliasson, Michael Mandiberg, Werner Pfeiffer, Chris Ruston, M.L. Van Nice, J. Meejin Yoon.)

Struys, Yvonne

Susskind, Irwin

Sutherland, Rebecca

Tarim, Nur

Taylor, Emma

Taylor, Finlay

Tetenbaum, Barbara

Thame, Angela

The, Robert (draft)

Thomas, Abigail

Tomasso, Raymond

Tory, Geoffroy

Trask, Karen

Tsuzuki, Fusako

Tuulia, Saara

Uitenbogaart, Rogier

Ulian, Leonardo

Van Damme, Ingeborg

Van den Assem, Marjolijn

Van den Bergh, Mariëlle

Van der Burg, Jan Dirk

Van der Stoep, Marjolein

Van Dyke, Marinus

Van Eck, Pieter

Van Eijkelenborg, Jaime

Van Es, Nikki

Van Leeuwen, Couzijn

Van Nice, M.L.

Van Vliet, Claire

Van Zanten, Merike

Vélazquez, Lorena

Visser, Jan Eric

Visual Editions

Vitali, Ivano

Vroegop, Matte & Ed Schoonveld

Wagner, Andrea

Webster, Sandy

Wei, Liu

Weijerman (Edens), Gerda

Wells, Vita

Wightman, Thomas

Williams, Wendy

Wimmershoff, Annette

Winston, Sam

Witthus, Rutherford

Xu Bing

Yamaguchi, Noriko

Yentus, Helen

Yojima, Kumoi

Yoon, J, Meejin

Zwaska, Erin

Zutter, Katrin